Четвер, Січень 17

Унікальна Традиція КОХАННЯ на Кельменеччині

Коли я почула цю розповідь від бабусі Гані, яка була уродженкою села Комарово, то подумала, що у неї надзвичайно розвинена уява. Я не повірила у почуте!

Збігло багато літ. Я вже була студенткою поважного Львівського університету. Ми вивчали творчість, та наукові праці Івана Нечуя-Левицького. Так-так, Іван Нечуй-Левицький це не лише «Кайдашева сім`я». Це дослідник, фольклорист. Людина в котрої можна почерпнути багато знань і мудрих думок.

Можливо, ви почуєте це вперше, у «Кайдашевій сім`ї» автор висміював традиції, які до нас принесла Московія, а не наш український побут. Для українців жити кільком сім`ям під одним дахом вважалося проявом немудрості. Радянське трактування твору цього не пояснює. Та ми, зараз, не про це, а про КОХАННЯ!

Якось я запитала бабусю: «Як у нас хлопці вибирали дівчат?» І почула у відповідь: «Які хлопці?! Це дівчата вибирали наречених!
– Як?
– А дуже просто! Якщо тобі подобався хлопець, ти мала право прийти до його оселі. Наче позичити солі, чи взяти для печі грані. Далі, твоє завдання – залізти в його хаті на піч! І сказати якого з синів господині ти вибрала.
– Так він відмовити міг!
– Ні! Цей вибір був святим! Якщо дівчина обрала, значить хоче від цього козака привести у цей світ дітей. А вище цього не було нічого!
– А якщо хлопець таки ослухається?..
– За це карав Бог! Так казали люди.

Почувши це все, я і не повірила, і здивувалася, і вирішила нікому того не розповідати, бо будуть сміятися. Та коли ідентичний опис цієї традиції знайшла в дослідницьких працях Нечуя-Левицького, мене пройняла і радість і неймовірне здивування: МОЯ БАБУСЯ РОЗПОВІДАЛА ЦЕ В 70-их! Розповідала як живий свідок! Значить, на наших теренах Кельменеччини це звичай зберігся найдовше з усієї України. І стало страшенно боляче, як за одне покоління радянщини нам усім змінили пам’ять!

Надсилайте нам на електронну адресу розповіді про почуті цікаві традиції. Ми унікальні не лише в КОХАННІ про яке варто сказати:

Кохання – Божий дар! Хто зве його гріхом,
Той оскверняє Бога!
Воно дратує лише ницого і злого!

Кохайте і будьте Кохані! Кожен день! День Кохання, Любові у нас колись відзначали 1 березня. Це було таким же святом як молдавська традиція – свято Марси шор. Ним же славилась і Купальська ніч. В ніч на Купала  обирали дівчата хлопців, а хлопці дівчат. Так і розквітала квітка папороті у таємниці сокровенного!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *