Неділя, Вересень 23

Іванівська чи Іванівецька?… Може, де була “Просвіта”?..

Коли читаєш –  Вартиковецька, Грушовецька, Іванівецька, Ленковецька, Нелиповецька, Перковецька… то розумієш, що до нинішнього дня ніхто в Кельменецькому районі не запитав себе: а чому ми зневажаємо українську мову? У нас гідність людська є? Чи ми ненавидимо Бога, за те, що Він дав нам Волю Свою бути українцями?

Я  намагалася виправдати ці помилки. Переглянула не один підручник з української мови. Зокрема, розділи “Словотвір іменників”, “Відмінювання іменників, що не мають форми однини”, “Правопис власних імен”, “Типи морфологічного словотворення”… може я щось пропустила і наші вчителі української мови мені підкажуть, та я так і не знайшла того, що виправдало б ці мовні потворності.

Українська мова найдавніша в Європі, щонайменше! Вона була основою для створення санскриту. З неї виріс син орія – Гуатама Будда. Наша мова мелодійна і неймовірно багата на слова. І коли є назва Вартиківці, то є Вартиківська, Грушівці – Грушівська, Іванівці – Іванівська, Ленківці – Ленківська, Нелипівці – Нелипівська, Перківці – Перківська сільські ради! Саме тому нема Черновецької області, а є Чернівецька, Комарівська сільська рада, а не Комаровецька і так далі.

Закони мови однакові для всіх! Але чому склалася  така ситуація? Хто і коли мав би “виловити” ці мовні огріхи і вони не мали би нас ганьбити  на третьому десятку Незалежності?

Для цього має існувати громадська організація “Просвіта”. Чи є вона у нас? Так! Є! Як наказ комуністичної партії, та не як вираження національної свідомості. Її “вчепили” до освіти і донедавна її очільником був вчитель історії з села Ленківці – пан Ігор Дєдов.

Ми не будемо розбирати по кісточках “Просвіту” Кельменецького району. Маємо підозри, що саме люди з цієї організації написали не одне паскудство в коментарях до статей на “Кельменці ІНФО”. Запитаємо інше: а що не можна жити з цими московськими кальками?..

Можна! Лишень в такому випадку треба свідомо визнати в собі зневагу до Бога і раба Московії. Не варто в такому випадку прагнути порядку і обурюватися проти війни. Бо це все – перлини з одного намиста людської гідності. Коли ви щось одне викидаєте, розривається все намисто! Розлітаються всі перли!

Наче все зрозуміло. Лише скільки в нас тих, воістину мислячих,  які усвідомлюють, що це треба міняти?!

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *