Неділя, Вересень 23

Таке 8 Березня Вам сподобається?..

У радянські часи 8 Березня, як день солідарності трудящих жінок, асоціювався з іменем відомої німецької комуністки Клари Цеткін. У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені Клара Цеткін закликала заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня.

Клара Цеткін

За її баченням, у цей день жінки мали би влаштовувати мітинги і демонстрації для відстоювання громадянських прав жінок.

Ця подія пов`язувалася з 8 березням 1857 року. Начебто, у цей день відбувся “Марш порожніх каструль” в Нью-Йорку.

За цією версією жінки, які працювали на текстильних фабриках, протестували проти поганих умов праці та низьких зарплат. Під час маршу вони били в каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право.

Було би все гаразд якби історія не говорила про те, що 8 березня 1857 року у Нью-Йорку відбувся марш проституток.. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користалися їхніми послугами та не мали грошей заплатити.

Пізніше – 8 березня 1894 року – у Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. Цього разу вони вимагали визнати їхні права на рівні з працівницями сфери послуг, які шиють одяг чи печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки.

Такі ж акції відбулися в 1895 році в Чикаго, у 1896 – в Нью-Йорку.
Клара Цеткін брала участь у цих акціях. В 1910 році разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити свавілля поліції.

Клара Цеткін і Роза Люксембург

І може когось це здивує, та повії вимагали і надання жінкам права голосу на виборах. Саме їхні вимоги спричинили з`їзд суфражисток (жінки які домагалися права голосу) 8 березня 1910 року. На ньому Клара Цеткін запропонувала кожного 8 березня підніматися на протести.

Радянська псевдоідеологія версію “повій” прийняти не могла. Хоч саме вони виявилися найбільш згуртованими у відстоюванні своїх прав і прав жінок взагалі.

Повій замінили на “трудящих…” працівниць фабрик. Та суспільна свідомість справжніх рабинь фабрикантів, які дійсно, гарували безпросвітно на пана, була на нульовій поділці.

До Московської імперії свято потрапило через подругу Клари Цеткін – Олександру Коллонтай (перша у світі жінка-посол). Ця жінка славна фразою: “Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води.”

Олександра Коллонтай

8 березня уже 1917 року відбулась жіноча демонстрація в Петрограді. Жінки різних професій вийшли з вимогами “хліба і миру”. За юліанським календарем – це було 23 лютого, за григоріанським – 8 березня.

Через 4 дні цар зрікся престолу і тимчасовий уряд надав право голосу жінкам. Свято 8 березня стало офіційним у СРСР у 1921 році. Та це НЕ був вихідний!

8 травня аж 1965 року, напередодні 20-річчя Перемоги у Другій світовій війні, Міжнародний жіночий день 8 березня був оголошений святковим днем.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *