Четвер, Жовтень 18

Від Лівинців до Львова: історія Івана Левинського – творця унікального архітектурного стилю

Чи знаєте ви, що Україна, як і Франція, має свій архітектурний стиль? Називається він – українська сецесія. І батько його творця – з нашої Кельменеччини, з Лівинців

Іван Левинський Ювілейний альбом 1877-1902. – Товариства політехнічного у Львові,1902 р.

У   1851 році в м. Долина (Україна), в родині директора народної школи народився горбатий хлопчик. Його назвали Іваном. Іван Левинський – нащадок  величного роду Левинських  із Басарабії. Там, у Кельменецькому районі,  і досі є село Лівинці (насправді мало б називатися Левинці), яке було помістям родини, що свого часу під проводом Івана Мазепи піднялася на захист українського люду.

Поневолювачі землю у родини Левинських відібрали. Родина збідніла і перебралася жити до Станіславщини (тепер Івано-Франківщина). Та мале горбате хлопченя швидко стало напівсиротою помер батько. Оскільки родина була багатодітною, доводилось дуже важко.

Горбатого Іванка до себе на виховання забрав старший брат, котрий проживав у Львові. У холоді і голоді хлопченя вчилося. Він успішно закінчив школу, Львівський політехнічний інститут. Став науковцем і…  будівничим Львова!

Коли ви потрапите до Львова, на стометрівку перед пам’ятником Т.Г.Шевченкові, поклоніться поетові і поверніться в протилежний бік. Перед вами буде музей етнографії та народного промислу. Це колишня Галицька ощадна каса. Творіння рук Івана Левинського. У Львові цілі вулиці забудовані його будівельною фірмою. Львів – не польський, і не австрійський. Його будували наші хлопці з любов`ю і талантом.

Батько української сецесії – непоказний горбатий чоловік з дивовижно красивою і благородною душею – Іван Левинський.

Церква в с. Підберізці

Дослідники ніяк не можуть зрозуміти, що стало основою цього стилю? Він характеризується поєднанням карпатських елементів з рослинним декором, який зовсім не назвеш карпатським.  Звідки такий дует? А може від нас? Пригадайте наші килими, вишиті сорочки, рушники. Для нас не характерна орнаменталістика, у нас квіти, квіти, квіти!

 Іван Левинський збудував майже два  десятки фабрик і заводів. Він створив перший штучний мармур, псевдо вітражі, виготовляв найякіснішу керамічну плитку, посуд, кахлі і навіть шоколад!

Оперний Львівський театр за проектом Горголевського звела будівельна фірма І.Левинського. І тут ми вас розчаруємо. Ніяких дубових свай під театром нема. Там вперше в Європі Іван Левинський використав залізобетон. Це була його інновація.

Адмін. корпус НЛТУУ

На початках театр покосився. Горголевський почав тривожитися – завалиться! Іван Левинський його заспокоював, мовляв, це природний процес, осяде і друга сторона, все буде гаразд. Горголевський не повірив і наклав на себе руки. А запевнення Левинського збулися. І ми театром милуємось досі!

Залізничні вокзали у Чернівцях, Коломиї, Івано-Франківську, у Львові і багато прекрасних споруд по всій  Західній Україні – це творіння Івана Левинського.

Наші Лівинці-Левинці мають право пишатися таким нащадком. І може зовсім по-іншому глянути на самих себе!

Левинський став одним з найбільших промисловців Європи кінця ХІХ початку ХХ сторіччя. Та це би не мало ніякого значення,  якби левову частку прибутків він не віддавав на освіту і благоустрій своїх робітників, талановитих дітей. Зводив перші гуртожитки, створював музеї.

І постає питання: яка Істина  лежала в основі Свідомості цього чоловіка, щоб з горбатого бідного хлопчика виросла така Людина? Можливо,  ця:

Ми великі не ростом, і не прямою поставою, не банківськими рахунками. Людина велика Розумом, Любов`ю, Людяністю!

У нього були красуня дружина, чарівні діти і повага простого люду.

 

Ангела Вишня-Ткач

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *