Четвер, Жовтень 18

УВАГА! Народ ПРОТИ Корупції! Це Наша Справа РАЗОМ!

—Наприкінці 2017 року на околиці Житомира розпочалася масштабна вирубка лісу. Жителі найближчих багатоповерхівок запідозрили, що знищення лісу, який ріс там десятиліттями, відбувається незаконно.

Начебто типовий для нас випадок корупції, з яким простий громадянин нічого не вдіє.

За найкращих обставин, інформація про зловживання може набути розголосу в ЗМІ, якщо за справу візьмуться журналісти, але зазвичай далі цього справа не йде.

Як показує досвід, стандартні механізми боротьби з корупцією застаріли — злочинці дуже добре знають, як діяти, щоб не бути спійманими.

Наприкінці 2017 року масштабна вирубка лісу, який десятиліттями ріс на околиці Житомира поблизу картонного комбінату, об’єднала мешканців прилеглих багатоповерхівок

Однак у випадку незаконної вирубки лісу в Житомирі справа зрушила з місця — місцеві активісти пішли іншим шляхом — стали громадськими детективами в проекті WikiInvestigation, і тепер мають можливість власною роботою притягти корупціонера до відповідальності, та ще й отримали грант за якісне розслідування.

Що таке онлайн-платформа WikiInvestigation?

WikiInvestigation — це crowd-розслідування (громадське розслідування) корупційних схем, яке здійснюється на інноваційній онлайн-платформі, яка буде створена вже влітку цього року.

В її основі закладено принцип Вікіпедії — де всі можуть стати співавторами. Платформа працюватиме на технології Blockchain.

Платформа WikiInvestigation створюється Фондом інновацій та розвитку (IDF) в рамках проекту “Підтримка запобігання корупції та розслідування за допомогою громадянської участі на місцевому рівні” за підтримки Європейського Союзу.

Концепт, який ми придумали — онлайн-платформа WikiInvestigation — дуже інноваційний та нестандартний. Ми створюємо механізм, який підходить для групового розслідування корупційних справ, але найголовніше — це має бути не просто журналістське розслідування”, —  Георгій Вашадзе, засновник Фонду інновацій та розвитку (IDF) та співавтор проекту WikiInvestigation.

“Ми дуже раді, що Європейський Союз зважився фінансувати наш інноваційний проект. Зверніть увагу, скільки грошей вже витрачено на боротьбу з корупцією в Україні, а результат все одно мінімальний. Результат помітний тільки в боротьбі з побутовою корупцією, яка стосується адміністративних послуг. Дуже важко знайти людину, яка зможе протистояти цій матриці і йти проти корупційної системи”, — наголошує Георгій Вашадзе. — Матрицю корупції можна перемогти тільки в одному випадку: потрібно змінити правила гри. Корупцію вбиває конкуренція, інакше перемогти просто неможливо”.

Що пропонує платформа WikiInvestigation?

Якщо у вас є інформація про випадок корупції з яким хочете розібратися, ви зможете на платформі почати розслідування, до якого підключаться інші активісти, можливо це буде юрист або аналітик даних.

Останнім етапом розслідування буде не просто публікація фактів корупції, які доводять вину того чи іншого чиновника. Справа буде передана у відповідні органи державної влади, а громадські детективи не дозволять, щоб вона залишилася без розгляду.

Дуже важливо дати можливість кожному зайти на платформу і там працювати”, — пояснює Роман Яковлєв, директор Фонду інновацій та розвитку та керівник проекту WikiInvestigation.

Правила користування платформою будуть чіткі та зрозумілі. Публікуватися будуть тільки випадки корупції, які підтверджуються конкретними фактами, скажімо, відео або фотоматеріалами чи якоюсь документацією.

Коли розслідуванням займається обмежена кількість людей, завжди виникає брак інформації. Тому завдання платформи полягає в тому, щоб залучити до процесу розслідування якомога більше людей.

Мережа громадських детективів:

Наразі, проект реалізовується у Києві та 5-ти пілотних містах — Одеса, Харків, Дніпро, Чернівці, Житомир (авт. — інформацію оновлено від 14.08.2018), де створюється мережа слідчих, які будуть розслідувати справи корупції, здобувати потрібні докази і доводити ці справи, а потім передавати їх в прокуратуру або в інші відповідні органи.

Навчання громадських детективів в рамках проекту WikiInvestigation:

“Люди одразу підключилися, і вже є завершені розслідування. Зауважу, що багато чого залежить від людини, яка робить розслідування. Якщо хтось хоче щось зініціювати — ми допоможемо, але ми не будемо робити за когось його ж роботу. У нас є багато розслідувань, але кожне з них залежить тільки від ініціаторів”, — пояснює Роман Яковлєв.

І перші результати вже є — йдеться про ту саму вирубку лісу в Житомирі.

Місцеві активісти зуміли провести власне розслідування, в результаті якого було з’ясовано, що з 2010 року 13 гектарів лісу цього району стали приватною власністю.

З 2010 року 13 гектарів лісу на околиці Житомира стали приватною власністю. А серед власників ділянок є і колишній голова Станишівської сільради, який чомусь не вніс ділянку у свою декларацію.

Нам цікавий не скандал, ми за те, щоб покарати винних, грунтуючись на конкретних фактах і доказах, а не на порожніх словах”, — пояснює Георгій Вашадзе.

“Цим проектом хочемо показати, що ми самі можемо перемогти корупцію. Ми повинні створювати механізм, аби корупціонери розуміли, що їхні домовленості з прокуратурою ще нічого не означають, і що громадські детективи обов’язково їх знайдуть”.

Як користуватися плафтормою WikiInvestigation?

Наприклад, ви побачили, що у вашому рідному місті, скажімо, у Житомирі якусь певну проблему, яку хочете вирішити.

  •         Ви заходите на платформу і реєструєтеся— дуже проста процедура.
  •         У вас буде свій акаунт, з якого ви створюєте справудля розслідування.
  •         Ви даєте їй назву та описуєте свою робочу гіпотезу.

Наприклад, гіпотеза — директор ринку нелегального здає в оренду приміщення, користуючись комунальним майном і зловживаючи повноваженнями. Це і буде ваша гіпотеза, яку ви хочете перевірити у ході розслідування.

  •         Після кваліфікації злочину, ви формулюєте своє завдання.
  •         Потім ви можете долучати до свого розслідування іншихкористувачів платформи.

Однак, якщо ви захочете, щоб розслідування було закритим, то воно буде закритим і лише ви будете працювати над ним.

  •         Далі ви працюєте над збором доказівта підготовкою матеріалу, який буде запущено на платформі.

Якщо є звинувачення, то його потрібно довести конкретними доказами, інакше розслідування може зупинитися і правоохоронні органи на нього не відреагують.

  •         Знайшовши докази, ви публікуєте свій матеріална платформі.
  •         Далі самі користувачі платформи починають оцінювати ваше розслідування.

·         Також у вас є можливість отримати грошову винагороду за своє розслідування

Команда WikiInvestigation починає тестувати платформу громадських антикорупційних розслідувань.
WikiInvestigation, що фінансується Європейським Союзом та реалізовується Фондом Інновацій та Розвитку, шукає фахівців у ІТ, правовій, журналістській, соціальній сферах для тестування платформи та отримання якісного фідбеку.

Запрошуємо долучитися до спільноти тестувальників платформи! Необхідно заповнити анкету: https://goo.gl/forms/au4LdeI6pkGjPmM62

Згодом Ви отримаєте лист із посиланням на платформу та форму для фідбеку.
WikiInvestigation стане унікальним місце для комплексних антикорупційних розслідувань в Україні.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *