Понеділок, Листопад 19

Чому Кельменецький ліцей відмовився від сонячних батарей?

Ми можемо сказати: «Зима!» Можемо пояснити, що у «мішку» загального потепління на планеті Земля відбуваються різкі перепади температури. Сніг випадає там, де його дуже давно не було. Спека раптово переростає в холод. Буревії з усіма неприємними наслідками провідують і нас. Ми не знаємо до якої поділки може взимку опуститися температура. Тому тепло в наших оселях, у школах, лікарнях, в дитячих садочках залишається одним з найважливіших клопотів.

Та сьогодні нам доводиться думати не лише про тепло, а й про те, як зменшити споживання природного газу. На плановій нараді з сільськими, та селищним головами голова  Кельменецької райдержадміністрації  Віталій Швець нагадав, що треба працювати над заміною газових котлів у школах.

За святою наївністю і розумінням того, що це мають бути котли, які не споживають газу і не завдають шкоди природі (бо куди нам її ще нищити?), ми подумали, що газові котли належить поміняти на електричні. Виявилось, ні! Їх рекомендують  міняти на твердопаливні.

1000 гіга калорій тепла від котла на твердому паливі має набагато нижчу собівартість ніж на газовому, мазутному, змішаному паливі чи вугіллі. Електроенергія нині дорога, і аргументують це  високою ціною енергоносіїв, та на її транспортування до споживача. Це наче виключає електрокотли, але…

Твердопаливні котли потребують дров. Для них необхідно не прості галузки, а дерево твердих порід: дуб, граб. Можна використовувати брикети з соломи, чагарників, відходів соняшника, рапсу, відходів з пилорам, з торфу, гілля. У нашій місцевості ці брикети ніхто не робить.

Твердопаливні котли встановлені у Кельменецькій районній лікарні та в професійному ліцеї. Ми зазирнули до них, щоб побачити, чим там палять. Виявилось, деревом! Свіжим. Можливо, й з ближнього ліска.

З нами погодилися всі – якщо ми встановимо ці котли у школах, то за 2-3 роки наших лісів не стане! А наші ліси лісами важко назвати. Не такі вони в нас і великі.

Часом, не знаєш, як перейти через сухостій. Тьма хворих дерев. І якщо ви завітали до лісу з дітьми, будьте обачні – уражені дуби падають серед білого дня, і мирний похід за грибами чи на відпочинок може обернутися загибеллю. А вирубують саме молоде дерево. Таку вирубку ми бачили у лісовому масиві біля Бурдюга. Дуби, які впали, не цікавлять нікого! І їх не беруть як пальне до твердопаливних котлів. Завжди є залізобетонна відмовка – « к оздоровлювати ліси?! Нема грошей!..».

Проблема котлів переростає в глухий кут. Та чи так це?

 

Ангела Ткач-Вишня

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *