Четвер, Січень 17

Ми Бесарабія чи Басарабія?

Кажуть, яке даси дитині ім`я, так і поведеться! Бесарабія ми чи Басарабія – де  правда?

Кельменецький район – частина Басарабії. Вона, власне, складається у нас з трьох районів: Хотинський, Кельменецький, Сокирянський. Та коли філологи читають назву «Басарабія», кажуть – помилка! Згідно українського правопису сназва «Басарабія» має писатися як «Бесарабія». Через «е».

Тут виникає питання: а на скільки наш загальнодержавний правопис є українським? Адже ми посттоталітарна держава і у нас багато чого далеке від того, що називається, дійсно,  українським.

Багато академічних видань, зокрема, й таких поважних як «Тлумачний словник» є простим, бездумним передруком радянських видань. Тому ви там легко прочитаєте, що людина – це істота… а на слові «істота» – тварина… Не додивились!

У «Тлумачному словнику» України ви не знайдете фундаментального слова людського життя – «мудрість». Хтось-колись вирішив, що ми не маємо права на мудрість так, на жаль, це досі і ведеться!

Та є в моїй бібліотечці цікава, неоціненна книжечка «Український правопис» Михайла Возняка за 1929 рік. Я пишаюся таким скарбом не лише, що мати таку рідкісну книгу – це престижно, а й тому, що перейшла вона до мене від мого викладача, багатолітнього політичного в`язня радянських таборів – Михайла Осадчого.

Книжечка без обкладинки. Її ховали. Бо за такий скарб в СРСР за мить відправляли на Соловки!

Та на сторінці 82 ми, гордо, можемо прочитати – «Басарабія»! Тобто, з «бесами» ми не маємо нічого спільного. Навпаки – «бас» – гучний, чутний, вагомий! У поєднанні з частинкою «ра», що є основою слова «розум», ми ті, хто володіємо надважливими знаннями. Яким? Спробуємо зрозуміти спільно на сторінках нашого видання.

Зараз же дуже хочеться, щоб мовники всієї Басарабії звернулися до Академії Наук України з проханням – виправити помилку, котра є наслідком радянщини. Адже все що сталося – «Басарабія» преклали на московську – «Бессарабия», а потім наші гнучкошиєнки полінувалися повернути нашому імені первісний варіант.

То хто ми – баси чи «бесы»?..

Ангела Вишня-Ткач

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *