Понеділок, Серпень 20

 100 років тому проголошено УНР

17 березня, тобто іще до більшовицького перевороту, який стався аж у листопаді 1917 року, відразу після повалення царської влади, у Києві було утворено УКРАЇНСЬКИЙ уряд і парламент. Саме уряд і парламент склали Українську Центральну Раду.

Центральна Рада була утворена завдяки політичній організації «Товариство Українських Поступівців».  До цього часу дана організація, яка прагнула бачити Україну НЕЗАЛЕЖНОЮ ДЕРЖАВОЮ існувала таємно.

Головою Центральної Ради було обрано Михайла Грушевського. Постать цікава. На той час відомий як український учений-історик.

На початках передбачалося, що Україна тимчасово буде у складі російської держави як автономія. Адже необхідно було визначитися з кордонами і утворити окрему армію. Та вже навесні і літом 1917 року (акцентуємо увагу – до жовтневого перевороту) у Києві відбулися три велелюдні з`їзди. А саме: Український Національний Конгрес, Селянський з’їзд, Військовий з’їзд. Учасники усіх трьох з’їздів  вимагали  відокремлення від Московії.

У листпаді 1917 року  у Санкт-Петербурзі стався більшовицький переворот. Комуністи захопили владу. Українці бачили, що обіцянки – «всі народи вільні» насправді порожні слова. Більшовики відразу почали робити все можливе, щоб Україна залишалася вотчиною Московії.

Український уряд почав роззброювати більшовицькі війська, які втікали з фронту через Україну. І вже в грудні 1917 року Московія-Росія пригрозила Україні війною і обіцянку виконала. Україну було поневолено.

Та повернемось до 7 (20) листопада 1917 року до ІІІ Універсалу. У цьому документі УЦР проголосила створення Української Народної Республіки (УНР), що мала бути автономною частиною у складі федеративної (не-більшовицької) Росії. УЦР оголошувала про намір взяти на себе відповідальність за відновлення державницького життя всієї Московії. Центральна Рада бачила Московію як федерацію.

В ІІІ Універсалі УЦР офіційно оголошувала про намір стати «на сторожі прав і революції не тільки нашої землі, але і всієї Росії».

Вперше в ІІІ Універсалі УЦР визначила територіальні межі української автономії. Визначення відбувалося на основі етнічного принципу – там, де більшість населення складали українці, визнавалась їхня державна приналежність до УНР. Території Київської, Подільської, Волинської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Катеринославської, Херсонської губерній, а також Таврія без Криму оголошувались землями, які  мали увійти до складу УНР.

ІІІ Універсал вперше окреслив широку програму соціально-економічних та національно-культурних перетворень, чого не було у попередніх Універсалах УЦР.

Універсал проголошував скасування приватної власності на поміщицькі землі та землі інших «нетрудових господарств» сільськогосподарського призначення, а також на удільні, монастирські, кабінетські та церковні землі.

На всіх підприємствах та заводах на території УНР мав бути встановлений 8-годинний робочий день. У сфері промисловості  встановлювався державний контроль за виробництвом та розподілом товарів.

Центральна Рада оголосила себе прихильником якнайшвидшого завершення світової війни, підписання всіма воюючими країнами мирного договору, який би носив демократичний характер, не містив анексій та контрибуцій, забезпечив би право націй на самовизначення.

Ми можемо говорити про помилки, у більшовиках не роздивилися лютого і жорсткого, підступного і хитрого ворога. Настільки хитрого, що ми й досі пишаємось – а де було створено перший колгосп?.. А де? Можливо, там, де були найбідніші люди? Адже більшовики використали селян, їхню бідність як тактичний хід. Обманули, кого в Сибір, кого виморили голодом, війнами і волелюбний дух українського селянства було приборкано. ЗАГИНУЛИ ДЕСЯТКИ МІЛЬЙОНІВ ЛЮДЕЙ! Ціна радянських десятиліть дуже висока!

Та сам по собі ІІІ Універсал, документ, яким ми мали би пишатися! Універсал проголосив утворення УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ на демократичних засадах.

Ангела Ткач-Вишня

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *